Jednym z rezultatów działań w ramach projektu Widok Publiczny w 2016 roku jest publikacja „Przewodnik. Sztuka współczesna w Krakowie” – praktyczne narzędzie – mapa osób i instytucji zajmujących się sztuką współczesną w Krakowie. Przewodnik ma na celu ułatwienie wszystkim zainteresowanym, uzyskanie informacji dotyczących osób i instytucji tworzących lokalne środowisko artystyczne.

Eksperci i miłośnicy kultury, lecz również profesjonaliści (krytycy, kuratorzy, badacze), którzy przyjeżdżają do Krakowa i chcą dowiedzieć się czegoś o sztukach wizualnych, trafiają zazwyczaj do dużych instytucji kultury. Rzadziej udaje im się dotrzeć do osób niezwiązanych z instytucjami, jak i dowiedzieć się o mniejszych inicjatywach. Nasz przewodnik jest odpowiedzią na brak platformy gromadzącej podobne informacje. Mamy również nadzieję, że publikacja pomoże mieszkańcom Krakowa w rozwijaniu własnych poszukiwań i docieraniu do osób, które mimo iż mieszkają i działają w pobliżu, często pozostają nierozpoznani i nieznani nawet we własnym mieście.

Praca nad przewodnikiem była także okazją do zdefiniowania grupy tych, która tworzy lokalne środowisko artystyczne. Pokazuje jak bardzo różnorodna jest to grupa, zajmująca się wieloma tematami, w różnorodnych mediach. Staraliśmy się zbierać informacje z wielu źródeł – jedynym kryterium była praktyka w obszarze sztuki współczesnej, bądź historii sztuki w perspektywie współczesności. W kontekście instytucji, interesowały nas wszystkie instytucjonalne formaty, szczególnie takie, które zajmują się sztukami wizualnymi, sztuką nowoczesną bądź współczesną, dlatego poza muzeami i galeriami, pojawiają się także festiwale czy jednostki naukowe.

Zapraszamy do pobrania aktywnej wersji publikacji poniżej:

WIDOK_PUBLICZNY_aktywny

Kalendarium