Anna Nacher_fota

dr Anna Nacher – adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii kultury i mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, media lokacyjne). Zajmuje się również badaniami nad dźwiękiem, związkami miasta z mediami, sztuką współczesną (zwłaszcza sztuką mediów).

Koordynowała interdyscyplinarną specjalizację (projektowanie gier wideo) realizowaną w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ przy współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W 2012 roku była merytorycznym kierownikiem projektu „Kultura miejska – węzły i przepływy” realizowanym przy współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie oraz finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Obserwatorium Kultury. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Autorka książek: Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008 (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego), Rubieże kultury popularnej. Popkultura w świecie przepływów, Poznań 2012 (Galeria Miejska Arsenał). Wiosną 2016 roku ukaże się jej kolejna książka, Media lokacyjne – ukryte życie obrazów (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Publikowała w „Kulturze Współczesnej”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Popularnej”, „Kwartalniku Filmowym”, tomach zbiorowych. Miłośniczka Europy Środkowej i dalekiej Północy, jest także współautorką przewodników alternatywnych i książek podróżniczych (Spisz. Od Pienin do Raju, Słowacja. Karpackie serce Europy; Ucho Jaka. Podróże muzyczne od Katmandu do Santa Fe; Vaggi Varri. W tundrze Samów)

Prócz działalności naukowej realizuje własne projekty muzyczne – od 1998 współtworzy Projekt Karpaty Magiczne/Magic Carpathians Project, z którym nagrała kilkanaście płyt, koncertowała w Europie i USA, (www.magiccarpathians.com), jest autorką warsztatów eksperymentalnej pracy z głosem i improwizacji wokalnej. Zrealizowała także serię trzech płyt ze spacerami dźwiękowymi z Laponii. Prowadzi bloga naukowego: http://nytuan.wordpress.com

Kalendarium